Ana Sayfa / Film / TATLI PUVAR FİLMİ

TATLI PUVAR FİLMİ

Sanat, sanatçının duygu ve düşüncelerini, hayal ve umutlarını, mensubu olduğu toplumun kültür ve medeniyetini yansıtma yoludur. Sanatçılar ortaya koydukları eserleriyle büyük insan kitlelerine ulaşılabilir ve onların sorunlarına ihtiyaçlarına tercüman olabilirler.

İşte bu anlayışla yola çıkan ve topluma yöneliş amacını taşıyan Kazakistan’daki ” Ahıska Türkleri Dernek”i ve Ahıskalı soydaşlarımızın da desteğiyle güzel bir eser vücuda getirdi. Ahıskalılar tarafından büyük ilgi gören bu film, Ahıskalıların ilk filmi olması bakımından da büyük önem taşıyor.

“Tatlı Puvar” isimli bu filmin; Yapımcısı : Ziyaettin İsmihanoğlu, senaryo : Mikayil Afrasoğlu, yönetmeni; İbrahim Hibibullaoğlu, kameraman : Rinat Mashatoğlı bestecisi; Enver Yoldaşoğlu, film müdürü ; Abamisliı Şerefeddinoğlu, reklam müdürü : Yunus Süleymanhacioğlu, rollarda : Kamal Karayev, Nuriya Azizova, Şamil Binaliyev, Malik Süleymanov, Yadigar Cafarova, İlmira Süleymanova, İlham Usmanov, Karim Veysalov, Mahmud Süleymanov, Aladdin Allazov, İbrahim Mazmanov, Vasip Mustafayev ve Afras Süleymanov.

Geçenlerde Derneğimizi ziyaret ederek bizleri onurlandıran, filmin değerli oyuncuları Mikayil Afrasoğlu ve Kamal Karayev ile yaptığımız söyleşi, filme ne kadar emek verildiğini gözler önüne seriyordu.

Kazakistan Cumhuriyeti’ndeki Ahıska Türkleri Derneği Başkanı sayın Ziyaettin İsmihanoğlu ve orada Ahıskalı soydaşlarımızın da maddi ve manevi desteği unutmamak gerekir.

Kazakistan’daki soydaşlarımızın sorunlarıyla yakından ilgilenen Ziyaettin Bey sanata ve sanatçıya verdiği önemlere de Ahıskalıların kalbindeki yerini bulmuştur.

Özbekistan Güzel Sanatlar fakültesinden mezun olan Mikayil Bey bize yeni projelerinden söz etti. Biz de bir Dernek olarak onlara gereken desteği vereceğimizi ve her türlü özveride bulunacağımızı ifade ettik.

“Tatlı Puvar” şimdiki deyimiyle “Tatlı Pınar”, ismi kadar tatlı heyecanlar tattırıyor, unuttuğumuz bazı değerleri hatırlatıyor bizlere. Sıradan insanların mutlu hayatı, aşkları, dostlukları, umutları… Sanat değeri taşıyan, gerçek bir eser de böyle değil midir? Seyircilerine yada dinleyicilerine heyecan ve zevki tattırabilmesi, hayattan melodiler sunabilmesi, onun değerini göstermez mi?

Bir pınar başında filizlenen aşkın, yine aynı pınar başında mutluluğa erişen sürükleyici öyküsünü anlatan film, köyden ayrılıp şehirde çalışmaya giden ve orayı mesken tutan yakışıklı bir gencin, köyüne gelişinde rastladığı güzel bir kıza vurulması ile başlayan duygusal olaylar, hayaller ve hayal kırıklıklarını konu ediniyor. Her izleyici bu filmde kendi hayatından parçalar bulabilir, sevdiklerinin, dostlarının değerini daha iyi anlayabilir veya yeni aşklara yelken açabilir. Nasıl ki, bazen bir şiirin mısralarında buluruz benliğimizi, bazen de bir tiyatro eserinde görürüz geçmişimizi, bugünümüzü.

Film, zengin mekan içeriğiyle de dikkat çekmekte. Doğayla iç içe geçen zamanlar, yeşil ve mavinin o eşsiz bütünleşmesi, meyve bahçeleri içindeki tek katlı, şirin evler, filmi seyredenlere biraz da köy hayatının güzelliklerini hatırlatıyor.

“Tatlı Puvar”ı ilk izleyişimde bu denli başarılı bir yapım beklemiyordum doğrusu. Ne de olsa ilk filmimiz olması bakımından mükemmel olmasını umamayız. Fakat şimdi arkadaşlarımla her izleyişimde farklı tatlar alıyor ve filmin etkisine kapılıyoruz. Bizim de içimiz, halkımıza hizmet götürme, yararlı olma arzusu içinde yanıyor.

Biz Ahıska Türklerinin örf, adet ve geleneklerini en güzel biçimde dile getiren “Tatlı Puvar”ın hazırlanmasında, hiçbir maddi ve manevi desteğini esirgemeyen Kazakistan’daki “Ahıska Türkleri Derneğine ve oradaki aziz soydaşlarımıza, ayrıca yukarıda ismi geçen değerli sanatçılarımıza ve onları yetiştiren saygıdeğer öğretmenlerine teşekkür etmeyi bir borç biliriz.

Umarız halkımız daha nice güzel eserler vücuda getirir, layık olduğu şerefli makama erişir ve yeni nesiller de bizim kültürümüzden, sanatımızdan haberdar olarak yetişir. Biz gençlerin en büyük gayesi de Türk halkını yükseltmek ve yükseltmektir. Mutlu ve huzurlu yarınlar için haydi elele!…

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri sürgün yıllarını gözyaşlarıyla anlattı

Ahıska Türkleri, Sovyet lider Stalin tarafından 1944 yılında yurtlarından sürgün edilişlerini unutamıyor. Ahıska Türkleri, Sovyetler Birliği (SSCB) …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir