Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Bitmeyen sürgün; Ahıska Türkleri

Bitmeyen sürgün; Ahıska Türkleri

Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneği Ahıskalı Türklerin ata yurtlarından sürgün edilmesinin 73. yıl dönümünde anıldı.

Stalin liderliğindeki Sovyetler Birliği, 14 Kasım 1944’te Gürcistan’ın Ahıska bölgesinde yaşayan on binlerce Ahıskalı Türk’ü “sınır güvenliğini tehdit ettikleri” gerekçesiyle sürgün etti. Trenlere bindirilen ve günlerce yolculuk eden Ahıskalı Türkler Sovyet topraklarında dört bir tarafa dağıtıldı. Sürgünün 73. yıldönümünde Bursa Birleşik Ahıska Türkleri Derneği’nin düzenlediği etkinliğe protokol katıldı. Ahıskalı Türklerin yaşadıkları zulmü anlatan belgesel gösteriminin ardından o günlere tanık olan yaşlılar sürgün yıllarını ve Türkiye’nin kendilerine açtığı kucağı anlattı.

TARİHİN KARA LEKESİ

Bursa Büyükşehir Belediye Başkanvekili Şükrü Köse sürgün edilen Ahıskalı Türkleri 73. yıldönümü etkinliğine katıldı. Ahıska Türklerinin sürgün edildiği 14 Kasım 1944’dü tarihin kara lekesi olan nitelendiren Başkan Şükrü Köse, “Stalin tarafından insanlık dışı bir yolculuğa maruz kalarak yük trenlerine bindirilip 2 saat içerisinde tamamen Ahıska Bölgesi’nden göçe zorlandılar. Böyle bir kara lekeyi bir daha ne Ahıska Türklerine ne de Türk Dünyasına yaşatmamasını istirham ediyorum” dedi. Bursa’da ki Ahıska derneklerinin sivil toplum örgütü olarak güzel işlere imza attığını ifade eden Köse, “STK’lar yapılan olan her türlü insanlık dışı uygulamaları gelecek nesillere aktarabilmek ve genç nesillere bunu taşıyabilmemiz için önem arz eder. Bu yıl dönümlerinin mutlaka hatırlatılması gerekiyor” dedi. Ahıska Türklerinin yoğun olarak yaşadığı ilçelerin başında İnegöl yer alıyor. Başkan Köse, Ahıskalı Türklerin Bursa’nın mozaik yapısının bir parçası olduğunu kaydetti.

İNSANLIK DRAMI

Bursa Birleşik Ahıskalı Türkler Derneğinin Başkan Vekili Şemseddin Serverov, “Amacımız yaşadığımız yerlerde Türklüğümüzü ve Müslümanlığımızı koruyup bizden sonra tüm kuşaklara aktarmaktır. 15 Kasım 1944’te bir soykırım uygulanmıştır. On binlerce insan açlıktan, susuzluktan ve soğuktan ölüyor. Mezarlarının nerede olduğu dahi bilinmiyor. Bugün halen bu tarihe kadar dünyayı yöneten küresel güçler bu haksızlığa bu insanlık dışı davranışa susuyorlar. Bunun bir siyasi gündemi hala olmamıştır. Bu tarihin Belediye Başkanlarımızın gündeminde olmasını arz ediyoruz” dedi.

VATANDAŞLIK SORUNU ÇÖZÜLMELİ

Ahıska Türklerinin vatandaşlık almakta sorun yaşadığını belirten Şemseddin Serverov, “Çoğunluk Bursa’da 100 binden fazla Ahıskalı yaşıyor. Bursa Ahıskalı Türklerinin bir manevi başkentidir. İçişleri Başkanlığı’ndan gelen talimata göre bizlere vatandaşlık için başvuru hakkı tanındı ama uygulamada sorunlar yaşıyoruz. Bizler tarafından oluşturulan bir komisyonun Göç İdaresi, Nüfus Müdürlüğü ve Valiliğimizle bu konuları görüşmelerini talep ediyoruz” dedi.

Bahar ÖZGÜN

Kaynak: http://kentgazetesi.com/?h=121105&bitmeyen_surgun_ahiska_turkleri&s=18

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SÜRGÜNDE GEÇEN ÖMÜR 75+1

Sevgili okuyucum, Bir Kasım ayının 14’ünü daha geride bırakıyoruz. Ahıskalı Türklerin sürgüne gönderildiği 14-15 Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir