Ana Sayfa / Eserler / Geribem Bu Vetende (1992, Bakü)

Geribem Bu Vetende (1992, Bakü)

Yazar: Asif Hacılı
Eser: Qəribəm Bu Vətəndə
Yıl/Yer: 1992, Bakü

Azerbaycanlı yazar Asif Hacılı tarafından kiril alfabesiyle hazırlanan bu kitabın başında şu bilgiler verilmekte:
“Kitap, hazırda büyük bir hissesi Azerbaycan’da yasayan Ahıska Türklerinin etnik medeniyeti ve tarihi hakkında ilk hususi eseridir. Zengin folklor ve etnografya materyalleri, nadir arşiv belgeleri esasında yazılmış bu kitapta Ahıska Türklerinin özüne mahsus etnik medeniyeti, milli siması, adet ve merasimleri her tarafı tasvir ve serh olunuyor, bir yıllık halk senedinden numuneler veriliyor.”
Bu sözlerden anlaşılacağı gibi yazar, Ahıska Türklerinin tarihi, milli, etnografik ve folklor değerlerini ele almıştır. Ayrıca Ahıska Türklerinin yaşam tarzı, kültürü, örf adetleri, gelenekleri, edebiyatı ve çeşitli Ahıska şairlerinin şiir ve destanlarına, Ahıska ağzı tiyatro metinlerine yer verilmiştir.
Kitap başlıca altı bölümden meydana gelmektedir. Bunlar, tarihin yaddaşı, coğrafi yurt, maddi medeniyet, toplum hayatı, maneviyat ve halk sanatıdır.
Kiril alfabesiyle basılan eserin titiz bir çalışma ve canlı kaynaklardan istifadeyle meydana getirildiği anlaşılmaktadır. Ele aldığı konular da, bu sahalarda araştırma yapacak onların yolunu açacak değerdedir.

Kaynak: Rasim Şakirov – “Ahıska Türkleri ve Ahıska Türkleri’nin Basında Yer Alışı” başlıklı tezi

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Bölgesi ve Ahıska Türkleri (2001, Ankara)

Yazar: Yunus Zeyrek Eser: Ahıska Bölgesi ve Ahıska Türkleri (2001, Ankara) Yıl/Yer: 2001, Ankara Türkiye’de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir