Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Mircevat Ahıskalı’nın Beklenen Eseri Çıktı

Mircevat Ahıskalı’nın Beklenen Eseri Çıktı

Edebiyat, bir kültürün geçmişten günümüze, günümüzden yarınlara intikal etmesinde en önemli unsurdur. Edebiyatı gelişmeyen toplumun kültürü de gelişmez. Bu da gelişmiş kültürler arasında zamanla asimile olması kaçınılmaz demektir. Evet, bir toplumun, geçmişiyle bağ kurmasında en etkili olan araç, o toplumun yazılı edebiyatıdır.
Bugüne dek kalem sahiplerimiz birçok konuda derlemeler yapmış, edebiyatımıza çok değerli eserler kazandırmışlardır. Okuyacağınız bu eser de adı geçen eserlerden biridir diyebiliriz. Yaklaşık yedi yıl önce “Ahıskalı Şairler Şiir Antolojisi” adında bir kitap yayınlamayı düşünmüştüm fakat böyle büyük bir eseri ortaya koyabilmek için çok emek sarf etmek gerekirdi. Çünkü sadece günümüzdeki şairlerin şiirlerini değil, geçmişten günümüze dek ne kadar Ahıskalı şair varsa, hepsinin kısa özgeçmişlerini verdikten sonra onların eserlerinden birkaç şiir sunabilmekti amacım. Bu çalışmanın kolay olmayacağının farkındaydım, ne kadar zor bir yola adım atacağımı elbette ki biliyordum fakat önemli olan zoru başarmaktır, diye düşündüm…
İşte bu büyük esere başlamadan önce deneme olarak sadece şiir kursuna gelen talebelerimin şiirlerini toplamak ve bir kitapta yayınlamak istedim. Fakat ilk basamak olarak uygulamaya başladığım bu projeyi biraz daha genişleterek Bursa’da yaşayan Ahıskalı şairlerin şiirlerini bir araya getirdim ve 2011 yılında “Bursa’dan Ahıska Esintileri” adlı eserimizi yayınladık. Adı geçen eserden sonra farklı konularda, roman, rubailer, beyitler, şiir kitabı ve masallar üzerine derlemelerim yayınlanmış olsa da Ahıskalı şairlerimizin şiirlerini derlemeyi de ihmal etmedim, fırsat buldukça şairlerimizin şiirlerini ve öz geçmişlerini arşiv halinde biriktirmeye çalışıyordum. Nihayet 2017‘de “Ahıskalı Şairler Şiir Antolojisi” adlı eserimi yayınlamak istedim ve kitap haline getirdim. Şairlerimizin tercümeihallerini ve şiirlerini uzun zamandan beri derlediğim için bir araya getirmek düşündüğüm kadar zor olmadı. Antoloji üzerine çalışmam olduğunu duyan birçok arkadaş Amerika’dan, Rusya’dan, Orta Asya’dan, Kırım’dan, Azerbaycan’dan vs… Sağ olsunlar yardımlarını esirgemediler. Tanıdıkları şairlerin yayınlanmış eserlerini veyahut da daha yayınlanmamış olan şiirleriyle birlikte kısa öz geçmişlerini göndermeye başladılar. İlk düşüncem sadece şiir kitabı yayınlamış olan şairlerimizin şiirlerini derlemekti fakat bazı eserleri incelediğimde bu fikrin yanlış bir fikir olduğunu fark ettim. Çünkü bazı eser yayınlamış şairlerden, çeşitli sebeplerden dolayı daha şiirlerini kitap haline getirmemiş olan arkadaşların kalemlerinin daha güçlü olduğunu gördüm ve bu yanlıştan döndüm. Amacımız şairlerimizi, edebiyatımızı tanıtmak değil mi? Belki de bazı şairlerimiz şiirlerini ömrünün sonuna kadar yayınlayamayacaklardır, güzelim şiirler yastık altında mı kalsın? Eğer ilk düşündüğüm gibi çalışmalarıma devam etseydim, gerçekten de daha eserlerini yayınlayamamış olan arkadaşlarımıza büyük haksızlık yapmış olurdum. Onun için de eserlerini şiir kurallarına uygun yazan şairlerimizi bu eserde tanıtmaya karar verdim.
Şairlerimiz alfabetik sıraya göre değil, yaşlarına göre sıralanmıştır. Bu söz ustalarının en yaşlısının doğum yılı tam olarak bilinmese de 18. yüzyılın başlarında yaşadığı tahmin edilmektedir yani üç yüz yaşındadır diyebiliriz. En genç şairimiz ise daha lise talebesi olan yirmi yaşındaki Muhammet Muhammetoğlu’dur. Her şairimiz için üç sayfa ayırmayı planlamıştık fakat bazı teknik nedenlerden dolayı bunun dışına çıkmak zorunda kaldık. Şairin kısa özgeçmişiyle beraber her sayfaya birer şiir konmuştur. Şairlerimizin şiirleri sadece Ahıska ya da İstanbul ağzıyla değil, şiirler aynı sayfada yan yana olmak üzere hem İstanbul hem de Ahıska ağzıyla verilmiştir. Tabi ki Ahıska ağzını Latin alfabesiyle tam anlamıyla aksettirmek mümkün değildir. Çünkü Ahıska ağzında kullanılan bazı harfler vardır ki Türk alfabesinde bu harfler kullanılmamaktadır. Bu konuyu kitabımızda detaylı anlattık.
Elimizdeki imkânlarla altmış bir şairimizin eserlerini derleyebildik. Bu kitapta yer almayan daha birçok şairimizin olduğunu biliyorum. Gönül isterdi ki bu eserde adı geçen âşık ve şairlerimizin sayısı daha fazla olsun, daha kapsamlı bir çalışma olsun ama kısıtlı imkânlarla şimdilik bu kadarını başardık. İnanıyorum ki genç araştırmacılarımız daha farklı, daha kapsamlı bir çalışmaya imza atacaklardır.
Bu eserimin kaleme alınmasında bana yardımını esirgemeyen başta Ahmet Turanlı ile Rasim Şakiroğlu olmak üzere, Fuat Ucar’a, Ahmet Kasımov’a, Vahit Çırak’a, Rafael Halilov’a, Sabircan Celilov’a, Bayram Kuzuk’a, Ferman İsmailoğlu’na, Mirza Misliyev’e sonsuz teşekkürlerimi sunarım.

Mircevat AHISKALI

Sipariş için: Emin Yayınları

İletişim:
Merkez: Uludag Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi İçi Fethiye Mah. Kırlangıç sok. No.2
Şube: Uludag Üniversitesi Ilahiyat Fakültesi Karşısı Fethiye Mah. Kırlangıç sok. No.11/B
Nilüfer / Bursa / Türkiye Nilüfer V.D. : 68491077888, Tel : 0 (224) 242 28 98

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri Sürgünü tanığı Şükri Anvarov, sürgünde yaşadıklarını AA’ya anlattı

Ahıska Türkleri Sürgünü yaşayan Şükri Anvarov, sürüldüklerinde 12 yaşında olduğunu ve kömür taşımak için kullanılan penceresiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir