Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Ahıskalı İhtiyarların Umre Heyecanı

Ahıskalı İhtiyarların Umre Heyecanı

Kırgızistan, Kazakistan, Azerbaycan ve Rusya’daki ilgili Ahıska Türkleri Derneğine umre için kayıt yaptıran 45-80 yaş arasındaki toplam 100 Ahıska Türk’ü, Türkiye Diyanet İşleri Başkanlığının desteğiyle kutsal topraklara doğru yola çıkmışlardı. Her Müslümanın hayatında oldukça anlamlı ibadetlerden biri olan Umre programı (27.04.2017-11.06.2017) için kendi memleketlerinden yola çıkan Ahıskalı ihtiyarlar ve refakatçileri önce Atatürk Havalimanında bir araya geldiler ve ardından da Medine Yanbu Havaalanı’na doğru hareket ettiler.

Ankara’dan Diyanet İşleri Başkanlığına bağlı kafile sorumluları Tahir Mehtioğlu ve Nermin Çolak, İstanbul’dan da Ahmet Turanlı ve Rasim Şakiroğlu, kendilerine yardım ve destek amacıyla onlarla birlikte kutsal topraklarla ayakbastılar.

Yanbu Havaalanı’nda Diyanet görevlileri tarafından karşılanıp otele yerleştikten sonra heyecanla beklenen an gelmişti. Otelden yürüme mesafesi uzaklığında olan Mescid-i Nebevi’ye ilk sabah namazı kılınmaya gidildi. Resimlerden, televizyonlardan, kitaplardan gördükleri, okudukları Hz. Muhammed (sav) Peygamberimizin ve arkadaşlarının inşa ettiği ve peygamberimizin türbesinin içinde bulunduğu Mescid-i Nebevi’de ilk namazlarını kılma heyecanını yaşadılar. Ardından cuma namazı ve beş vakit namazlarını 4 gün boyunca orada eda ettiler. Gözyaşıyla dua eden, Kur’ani Kerim’i elinden bırakmayan ihtiyarlarımız, ziyaret edilecek tarihi mekânları da merakla gezdiler.

Tabi artık Umre ibadetlerini yerine getirme günü gelip çatmıştı. Kafile başkanlarının yaptığı Umre ile iglili toplantının ardından hazırlıklar başlamış, herkes ihrama bürünmüş, otobüslerde yerlerini almışlardı. Mekke’ye doğru yola çıkıldı ve ihrama girmek için mikat sınırlarından biri olan Zül-Huleyfe’de (Âbâr-ı Ali) Umre için niyet ve dua edildikten sonra telbiye tekbirleri, salavat-ı şerifeler getirilerek yola devam ettiler.

Mekke’de konaklayacakları otelde eşyalarını yerleştirdikten sonra Müslümanların kıblesi olan Mekke-i Mükerreme’ye otobüslerle gidildi. “Alah’ın evini ilk görenin duası kabul olur” bilinci içinde ihtiyarlarımız heyecan ve sevinçle, yanıp tutuşan kalplerinden gelen dualarıyla Mekke-i Mükerreme’yi gördüler. Kelimelerle anlatamayacağımız o anı yaşayan ihtiyarların mutluluğu her şeye değerdi.

Bu heyecanla Hacerü’l-Esved hizasından başlayarak Kâbe’nin etrafını dualar eşliğinde 7 kez dönerek tavaflarını tamamladılar. Tavaf yapmak için grup halinde giren ihtiyarlar tavaf sonrasında kalabalık olması nedeniyle üçer dörder gruplara dağılmış şekilde Safa ve Merve tepesine gidildi ve Sa’y ibadetlerini de yerine getirerek Merve tepesinde buluştular. Saç kestirme ibadetini de yerine getirerek topluca kafile başkanları tarafından dua edildi. Böylece ihramdan çıkılmış, ibadetleri yerine getirmiştiler.

İlk ibadetin ardından ihtiyarlarımız kendileri birkaç kez Umre yaptılar. Grup halinde tarihi mekanlar gezdiler. Kendilerini heyecanla bekleyenler için bir nevi alışverişlerini yaptılar.

Gelgelelim mu’temir ünvanını alan ihtiyarlarımız Mekke’den İstanbul’a doğru yolculukları için hazırlıklarını yaptı ve ilgili havaalanlarına gidilerek uçuşlarını gerçekleştirdiler.

Tabi İstanbul’a kadar gelip bu kadim şehri de gezmemek olmazdı. İki gün İstanbul’un tarihi mekanlarını da ziyaret ettikten sonra kendi ülkelerine yolcu edildiler.

 

Rasim Şakiroğlu

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

SÜRGÜNDE GEÇEN ÖMÜR 75+1

Sevgili okuyucum, Bir Kasım ayının 14’ünü daha geride bırakıyoruz. Ahıskalı Türklerin sürgüne gönderildiği 14-15 Kasım …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir