Ana Sayfa / Haberler / Dünya / SİYASETE AHISKALILAR AKIMI

SİYASETE AHISKALILAR AKIMI

Sevgili Ahıskalı kardeşlerim,

Bilindiği gibi Haziran ayında Türkiye önemli bir seçime gidiyor. Siyasi partilerin kıyasıya yarışacağı, demokratik ve hür iradelerin sandığa yansıtılacağı bu süreçte, elbet ki halkın çoğunluk iradesi iktidarın belirleyicisi olacaktır.

Gönül isterdi ki, biz Ahıskalı Türklerin (STK) teşkilatlanmasında da halkımızın iradesi sandığa yansısın.  Keşke demokratik bir seçimlerin neticesinde halkımızı (STK’da) temsil edecek gerçek kişilerin söz sahibi olmasıyla Haziran seçimlerine gitseydik. Maalesef içerideki teşkilatlanmamızın olumsuzlukları, koordine edilemeyişi,  korkarım Haziran seçimlerine de etkisini gösterecektir.

Teşkilatlanmamızdaki bu başarısızlığımıza rağmen Türkiye vatandaşı olan Ahıskalılar arasında Haziran seçimlerinde milletvekili aday adaylarımızın olması sevindirici bir haldir. Sosyal medyada birçok aday adayımızın olduğu haberleri yüzümüzü güldürmektedir.

Evvela bu özgüven, toplumumuzun gelişmesine işaret eden olumlu göstergelerdir. Yalnız aday adaylarımızın parti seçimlerindeki tercihlerine yönelik eleştirilerin hakkaniyetli olduğundan kuşkuluyum. Toplumumuzun genel çoğunluğunun milliyetçi – muhafazakâr olduğunu inkâr etmemiz ne kadar doğru olur bilemem ama bu anlayış aday adaylarımızın nerede siyaset yapacağına emsal teşkil edeceği anlamına gelmez. Dolayısıyla değerlendirme yaparken milletvekili aday adaylarımız duygusallıktan ziyade siyasi hesaplar yaparak karar vermişlerdir. Bu hesaplar toplamda 50-60 bin nüfusu bulunan son 20-25 yılda vatandaş olmuş Ahıskalılar üzerinden yapılmadığı gerçeğini de ortaya koymuş oluyor.

Siyasete A partide başlayıp B partiyle yola devam eden çok örnekler vardır. Bu ve benzeri örneklerden yola çıkarak değerlendirildiğinde halkımızın Ahıskalı aday adaylarımızı yerli yersiz eleştirmekten kaçınması birlikteliğimizin yararına olacaktır.

Popülist söylem haline gelmiş olan “Ahıska meselesi, siyaset üstü bir meseledir!” anlayışı kokuşmuş, gelişmeye kapalı, at görüşlü bakış açısı olmanın hayal ürünü olmaktan öte bir şey değildir. Sadece kulağa hoş gelen, edebiyat, felsefe içerikli deyim haline getirilmiş bu anlayışı hala savunarak bir adım öteye gidemeyen zihniyet, Ahıska meselesini de duraklama dönemine sokmuş durumdadır.

Siyasetin girmediği alan olmadığı bir dünyada yaşarken, Ahıska meselesine farklı bir don biçimlendirmenin ne halkımıza ne de davamıza yararı olur. Dolayısıyla aday adaylarımızın hangi partiden olursa olsun adaylığı kazanması, hatta milletvekili olarak Türkiye’nin siyaset arenasında yer alması, toplumumuzun ve davamızın çıkarına olacaktır.

Bir Ahıskalı kardeşimizin mecliste bulunması, bu siyasetçimizin Türk devletine, bayrağına ve milletine sadakati tartışılamayacağına göre duygusallığa kapılarak ille de A, B, C parti aday adayı değil, Ahıskalı Türk kardeşimizin siyaset yapmasına olanak sağlayacak partiler üzerinden hareket etmesi daha gerçekçi olacaktır. Hayal etmek mi, hayalleri gerçekleştirmek mi? Mecliste siyasetçi olmayı hepimiz hayal edebiliriz. Yalnız hayalleri gerçekleştirme yönünde atacağımız adımlar önemlidir. Siyaset işte bu aşamada devreye girer. Duygusallık gerçekliğin önüne geçtiği an… sonuç hüsrandır. Hedefe kenetlenip mecliste bulunmak başarıdır. Gerisi teferruattır.

 

Rüstem MÜRSELOĞLU

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AHISKALI TÜRKLERDE “MAHMUDİYE” VE “KATHA” KÜLTÜRÜ ÜZERİNE BİR DENEME

KATHA; heybetli bir gelişin, vakûr bir duruşun simgesidir. KATHA; (hafif bir sallantıda düşme tehlikesi olacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir