Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Türk vatansız olmaz!

Türk vatansız olmaz!

Ahıska Türkü Teyfur Ahıska, öz vatanım dediği Türkiye’ye dönme hayalini eğitim görmek için Konya’ya gelerek gerçekleştirdi. Ahıska Türklerinin bilinmesini ve Türkiye’de kolaylıkla kimlik alması gerektiğini belirten Ahıska, “Bizim vatanımız Türkiye, Türk vatansız olmaz” mesajı verdi.

Ahıska Türkleri, öz yurtları olan Türkiye’ye kolaylıkla dönmeyi ve vatandaşlık almayı istiyor. Bir zamanlar Osmanlı toprağı içerisinde yer alan ve Osmanlı Devleti’nin zayıflamasıyla birlikte dönemin Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne tazminat olarak verilen Ahıska’da yaşayan Türkler, büyük acılar yaşadılar. Ahıska’dan sürgün edilen Ahıska Türkleri, Gürcistan’a oradan da Özbekistan’a gönderildi. Havyan vagonları içerisinde kış ayında saatlerce yol gitmek zorunda kalan Ahıska Türkleri, zorlu şart nedeniyle bir çok şehit verdi. Tüm yaşadıkları acılara rağmen benliklerini kaybetmeyen, İslam’ı ve Türklüğü yitirmeden bugünlere kadar gelen Ahıska Türkleri, öz yurtları olan Türkiye’de herkes tarafından tanınmak ve kolayca Türk vatandaşı olabilmeyi istiyor.

ORADAN ORAYA DAĞILDILAR!

4 yıldır Konya’da eğitim gören Teyfur Ahıska, Ahıska Türkü. Azerbaycan’dan gelen Teyfur Ahıska, Selçuk Üniversitesi İnşaat Mühendisliği 4. sınıf öğrencisi. Ahıska Türklerinin birçok zorluklar yaşadığını anlatan Ahıska, şu bilgileri paylaştı,  “Ahıska Türküyüm. Özbekistan’da doğdum. 1989’da Fergana olayından sonra Özbekistan’dan Ahıska Türkleri sürüldü. Oradan Azerbaycan’a gittik. Okulumu orada bitirdim ve üniversite sınavına girdim. Hedefim kendi ülkem olan Türkiye’de üniversite okumaktı. Sınavı kazandım buraya geldim. Ahıska Osman himayesindeydi bir zamanlar. Biz oradan sürüldük. Bu nedenle kendi vatanımız olan Türkiye’ye geri dönmek istiyoruz. Çünkü vatanımız Türkiye. Ahıska zaten Osmanlı himayesindeydi. 250 yıl öyle yaşadı. Osmanlı’nın zayıf zamanında Ahıska tazminat olarak Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği’ne verildi. Sovyet Rusya da dağılınca, Ahıska Gürcistan topraklarında kaldı. Ardahan’a 15 kilometre uzaklıkta. Gürcistan biz oradan sürüldükten sonra oraya Ermenileri yerleştirmişler stratejik olarak. Türkiye-Rusya arasında savaş çıksa biz Türk olduğumuz için Türkiye safında yer alacağız. Bunu Rusya biliyor ve bizi oradan sürmek için oyun oynanıyor. 2. Dünya Savaşı’nda 40 bin asker o bölgeden Rus-Alman savaşına gönderilmiş. Geri gelen 20 bin civarında kişi Ermenilerin evlerinde yaşadığını görüyor. 2-3 saat içinde toplanın, sizi buradan gönderiyoruz, savaştan sonra geri gelirsiniz diyerek hayvan vagonlarına dolduruluyorlar. Tarih 14 Kasım soğuk kış ayı. Yolda ölenleri vagonlardan aşağı atıyorlar. Aç susuz gidenler var, lavaboya çıkamadığı için kendini sıkıp ölenler olmuş. Derken 1 ay boyunca feci bir yolculuk yaşanıyor ve Özbekistan’a kadar gidiyor. Ahıskalılar Özbekistan’da da Rusya’nın gözüne batıyor ve Fergana olayları oluyor oradan da bizi sürmeye başlıyorlar. Biz oradan Azerbaycan’a gittik. Akrabalarımız dağıldı. Kimisi Rusya’ya, kimisi Amerika’ya, kimisi Avrupa’ya gitti.”

ORUÇ TUTMAK YASAKTI!

Özbekistan’da yaşadıkları dönemde, Rusya’nın himayesinde olduğu için büyük baskı altında olduklarını belirten Ahıska, Ramazan’da oruç bile tutturmadıklarını söyledi. Oruç tutup tutmadığımızı öğrenmek için zorla su içirdiklerini belirten Ahıska, “Ramazanlarda Rusya’dan dolayı oruç tutmak yasakmış. Özbekistan’da yaz aylarında pamuk yetiştirilir. Orada çalışırken zorla su içiriyorlarmış, oruç mu değil mi diye öğrenmek için. Eğer içmezsen oruç diye ceza veriyorlarmış. Akşamlar toplanıp iftara gittikleri zaman dışarda nöbetçi duruyormuş bizimkilerden, anca öyle iftar yapabiliyorlarmış. Türkçe konuşamazsın, oruç tutamazsın gibi sürekli bir baskı yapmışlar. Biz o acıları yaşamadık ama büyüklerimizin çektiği o sıkıntıyı yüreğimizde hissedebiliyoruz. Özbekistan’da halam var, Türk olduğu için kimlik verilmiyor, orada resmiyette görünmüyor. Böyle bir baskı altında. Çocuklarını bir şekilde gönderdi Türkiye’ye ama zorunlu geri dönme var. Baskıdan dolayı hala kopamadı” ifadelerini kullandı.

GELENEKLER YAŞATILIYOR

Ahıska Türklerinin yaşadıkları zorluklara rağmen, asla benliklerini yitirmediklerini vurgulayan Ahıska, hala eski Türk geleneklerini barındırdıklarını dile getirdi. “Saygı, sevgi, örf, gelenek hepsini yaşatmaya çalışıyoruz” diyen Ahıska sözlerine şöyle devam etti, “Geçmişini unutursanız geleceğiniz olmaz. Biz o acıları yaşayarak geldik, bu acıları unutmamaya çalışıyoruz. Nereden geldiğimizi nasıl sıkıntılar yaşadığımızı unutmamamız gerekiyor. Çanakkale Savaşı yaşadık mesela, zorlu bir durumdu. Çanakkale unutulur mu? Asla unutulmaz. Türkü ayakta tutan bayraktır, vatan sevdasıdır, İslam’dır. Azerbaycan’da “Gezmeye gurbet ülke, ölmeye vatan yakışır” diye bir söz var. Ben Azerbaycan’da okuyabilirdim ama okumadım buraya geldim. Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan’dan sonra yurduma döndüm. İnşallah burada kalabilirim. Bizim Türk bayrağından başka bayrağımız yok. Biz Türklüğümüzden ve vatanımızdan asla vazgeçemeyiz. Benim hayalim hep Türkiye’ye gelmektir. Bizim yemeklerimiz, kültürümüz hep aynı. Mantımız, katmerimiz, pilavımız aynı. Ahıska Türkleri eski gelenekleri yaşatıyor.”

HERKES TÜRK OLAMAZ

Ahıska Türkleri olarak Türkiye’de tanınmamanın üzüntüsünü yaşadıklarını söyleyen Ahıska, bu konuda çalışmalar yapılmasını istedi. “Biz Türk’üz” diyen Ahıska, şöyle devam etti, “ Ahıska’nın da Ahıska sürgününün de unutulmaması gerekiyor. Bizim tek sıkıntımız Türkiye’de Ahıska bilinmiyor. Bir de bizim kimlik sorunumuz var. Vatandaşlık almakta zorluk yaşıyoruz, süre çok uzuyor. Türkiye’de yabancı kişiler Türk vatandaşı olabiliyor.  Herkes kimlik alabilir ama herkes Türk olamaz. Bizim bu çok zorumuza gidiyor. Biz burada elimizden geldiğince Ahıska’yı tanıtıyoruz.”

 

Haber: Abdullah Akif Solak
Kaynak: www.konyayenigun.com

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

HALKIMIZIN HAK SAVAŞI!

Hatırlıyorum, 21 Mayıs’ta sözde ‘Karabağ Cumhuriyetine’ seçilen Başkanın ant içme töreni gerçekleşmişti. Söz konusu bu …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir