Ana Sayfa / Haberler / Dünya / 96-90… DEMOKRASİ DERSİ!

96-90… DEMOKRASİ DERSİ!

Ahıskalı Türklerinin teşkilatlanması yolunda önemli eksik sivil toplum kuruluşlarındaki hiyerarşide demokrasinin işlemeyişi gerçeğidir. Yalnız zorluklara rağmen her geçen yıl bu yönde mesafe kat etmiyor değiliz.

Bugün Azerbaycan’da faaliyet gösteren “Ahıska Türkleri Vatan İçtimai Birliği” tam da bu konuda bazı kuruluşlarımıza “demokrasi dersi” niteliğinde bir seçim gerçekleştirmiştir. 9 Haziran 2018 tarihi bu anlamda akıllarda uzun süre kalacak ve örnek teşkil edecek bir organizasyon olarak hatırlanacaktır.

Birkaç ay gecikmeli olsa da gerçekleşen söz konusu seçimlerde üç aday yarıştı. Eski başkan İbrahim Mammadov son altı yıldır cemiyetin idaresini yürütmekte ve seçimlerde iddialı bir aday olarak görünmekteydi. İddialı yazıyorum çünkü Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) başkanı birkaç ay bundan önce işini gücünü bırakmış, İbrahim Bey’in yeniden başkan seçilmesi için Azerbaycan’da bazı etkinlikler gerçekleştiriyordu. Hatta diğer adayların da katıldığı bazı oturumlarda açıktan açığa İbrahim Bey’in yola devam etmesini ima ediyordu. Hem de yanına bazı ülkelerdeki Ahıskalı STK başkanlarını alarak yapıyordu. Soru. Niçin?

DATÜB gibi bir kurumumuzu adeta şahsi şirketiymiş gibi kullanan bu muhterem, herhalde İbrahim Bey’i de şirketinin bir personeli olarak görüyordu. İbrahim Bey’de hiçbir yasal hakkı olmadan Cemiyeti adeta DATÜB temsilciliği gibi tanıtıyordu. Kişilerin temsilci olmasını biliriz. Lakin Azerbaycan yasalarında bir kurumun “temsilci” olmasının mevzuatı hiçte yapılanlarla bağdaşmamaktaydı. Diyeceksiniz ki, İbrahim Bey bir hukukçudur bunu nasıl bilmez. Peki şöyle yazayım. Daha birkaç ay önce kendi yönetimindeki bazı arkadaşlarıyla seçimleri organize etmek için Divan Kurulu (Teşkilat Komitesi) oluşturmuş, diğer adaylar tarafından buna itirazlar olunca da Azerbaycan Devletinin ilgili birimine “tüzüğümüzde kongremizi gerçekleştirmek için nasıl yol alacağımız belirtilmemiş… bize nasıl bir yol izlememizi tavsiye edersiniz”  diye yazı yazıyor. Sanki altı yılda iki seçimi kazandığında nasıl yol izlendiğinden haberdar değildi. Kongrenin birkaç ay gecikmesinin temelinde yatan gerçek nedenlerden biri bu hususlar olmuştu. Hukukçu tüzüğü anlamamış. İlginç. Her neyse ayrıntılara girmeyelim.

İsmail Rahimov, Halit Halilov ve İbrahim Mammadov, kongrenin seçilmiş 189 delegelerinin tercihleriyle Cemiyetin başkanlık ve yönetimine talip olmak için yarıştılar. İlk turda İbrahim Mammadov 77, İsmail Rahimov 57, Halit Halilov’un 55 oy aldığı yarışmada nefesler tutuldu ve ikinci tura gidildi. Bu bayrak yarışında İsmail Rahimov 96, İbrahim Mammadov 90 oy aldı. Bir dönem kapandı ve yeni bir dönem başladı.  İsmail Rahimov başkanlığında yeni bir yönetimle cemiyet yola devam etme kararı aldı.

Umarım bu demokrasi dersi ilk önce DATÜB için bir örnek olur. Şirketleşme zihniyetiyle kurum yönetmeğe kalkan anlayış eninde sonunda demokrasi dersinden nasibini alacaktır. Gelişmenin yolu, halkın iradesiyle belirlenir.

İsmail Rahimov, bir “terekeme” melodisini dinlemekten yetinilmeyeceği, halkın öz ve gerçek melodisi olan “papak” parçasına tercih eden sesiyle seçildiğinin farkında olacaktır. Hem de bunun yolunun demokrasiden geçtiğini görerek, o gücü hissederek seçilen bir başkan oldu. Sanırım ilk icraatları da İbrahim Mamadov’ların anlamakta zorluk çektiği tüzükle ilgili somut değişikler yaparak faaliyete başlayacaktır.

Tüzük demişken DATÜB tüzüğü yukarıda bahis edilen teşkilatlanma yönünde en büyük engel olarak durmaktadır. Bu da halkımızın gerçek anlamda temsilini yansıtmamaktadır. Sözde DATÜB sözcüsü, savunucusu gibi ortalıkta dolaşanlar hiçte DATÜB’u değil onun mevcut başkanının şakşakçılığını yapmaktalar.

Güçlü ve iradeli olmanın temelinde teşkilatlanma onunda yapılanmasında demokrasi önemli unsurdur.  Anlayana tabii.

 

Rüstem MÜRSELOĞLU

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AHISKALI TÜRKLERDE “MAHMUDİYE” VE “KATHA” KÜLTÜRÜ ÜZERİNE BİR DENEME

KATHA; heybetli bir gelişin, vakûr bir duruşun simgesidir. KATHA; (hafif bir sallantıda düşme tehlikesi olacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir