Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Seçimin kaybedeni olmaz! Kazanan demokrasidir! Kazanan Türkiye’dir!

Seçimin kaybedeni olmaz! Kazanan demokrasidir! Kazanan Türkiye’dir!

Türkiye dün yine bir tarih yazdı. Seçmenlerin oylarıyla  Cumhurbaşkanı yönetim sistemi artık resmen tescillenmiş oldu ve halk, sayın Recep Tayip Erdoğan’ı bu sistemin ilk cumhurbaşkanı olduğunu ilan etti.

Tarihi bir katılım oranının gözlemlendiği seçimde yüzde 52.6 seçmenin  cumhurbaşkanı sayın Recep Tayip Erdoğan’ı desteklediğini dünyaya ilan etmiş oldu.

“Cumhur İttifakı “ ve “Millet  İttifakı” adıyla yarışılan bu seçimlerde “Cumhur İttifakı” bu yarıştan zaferle çıktı.

Artık demokrasi yarışı geride kaldı. Bu seçimin kazananı Türkiye olmuştur ve sağıyla-soluyla ülkemizin kalkınması için sorumluluk duygularıyla hareket ederek hizmet yarışına girilecektir.

Seçim tablosuna baktığımızda genel olarak sol seçmen sayısının her seçimde eridiği, sağ seçmenle arasındaki oranın bir hayli açıldığı görülmektedir. Üzerinde duracağım konu da budur.

Seçim öncesi her ne kadar MHP seçmeninin parçalandığı, bu seçimlerde hiç şansının olmadığı görüşü ağırlık kazanmıştıysa da anketleri ters köşeye yatırdığını da görmüş olduk.  MHP den ayrılarak İYİ parti adıyla yarışa giren ve meclise 43 milletvekili sokabilen  İYİ partinin de milliyetçi görüşü olduğunu dikkate alırsak; o zaman “milliyetçi düşüncenin” mecliste MHP 49,  İYİ parti 43 olmak üzere toplamda 92 milletvekili çıkardığını söylememiz sanırım yanlış olmaz. Parçalanmalarına ne kadar üzüldüysek yeni dönemde gerçek milliyetçi gibi, gerçek ülkücü anlayışıyla davranacaklarını temenni ediyorum. İşte bunun adı siyaset oluyor. Milliyetçi görüş benim nazarımda artık mecliste 92 milletvekiliyle temsil edilecek. Nasıl derler “bir elin nesi var, iki elin sesi var”. Küskünlük, kırgınlık dönemi artık bitmiştir. Türkiye hızlı bir şekilde yol almalı, gerek terör, gerekse ekonomik anlamda ciddi kararlar alarak Türkiye’nin kalkınmasına mani unsurları bertaraf etmelidir.

Gelelim sol seçmenlerin erimesine.  Sanırım bu seçimlerde Türk halkı, oy uğruna teröre destek veren partilerle kol- kola yürüyenlere geçit vermeyeceğini söyledi. Tabi günümüz sol görüş (CHP) yönetimi bunu ne kadar anladıysa. Bu millet, kahraman komutanının apoletini sökecek, milletin sarayına dil uzatacak, asrın projelerini durduracak vs anlayışa geçit vermeyeceğini sandıkta tokat gibi bir cevapla vermiş oldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün partisi niçin günümüzde bu tür söylem ve eylemler içinde yer aldığını, bu söylem ve eylemlerin partiye neleri kaybettirdiğini düşünmeden edemeyiz. Ayrıca sayelerinde HDP artık Mecliste.

Gelelim Ahıskalı hemşerilerime. Siyaset arenasında henüz çömezlik süreci yaşamaktayız diye düşünüyorum. Millet vekili adayı olmayı başarı sayan anlayışın zafere ulaşması imkansızdır. Siyaset yapmak isteyen kardeşimiz siyasi olarak nerde nasıl durmasını, en önemlisi netice elde etmesini hesaba katmayı bilmelidir. Netice elde edilmeyen “adaylık” uzun vadede belki bir umut veriyorsa da siyasette 24 saatin uzun bir zaman olduğunu hesaba katarsak bu seçimlerde maalesef daha “çömez” olduğumuzu göstermiştir. Daha doğrusu bununla yetinmek durumunda kalmışızdır. Bu da bizim teşkilatlanmada ne kadar vasat bir görüntü sergilediğimizin göstergesi olmuştur. Sakın yanlış anlaşılmasın. Bu aday adaylarımızın, adayımızın hatası değil teşkilatlanmadaki (STK’ların) bilgi ve beceriksizliğimizin neticesidir. Zaten yıllardır bu teşkilatlanmamızın (DATUB)  yapılanmasındaki usulsüzlüklerin, anti demokratik yapının, bu hususta halkımıza sunacağı hiçbir şey olmayacağını eleştirenlerden biri olmuşumdur. Umarım 24 Haziran seçimleri DATUB için bir demokrasi dersi olur. Güçlü teşkilatlanmanın, demokratik yapılanmanın nelere kadir olduğunu anlamasına vesile olur.

Evet, bir seçimi daha geride bıraktık. Gün birlik vakti, gün kardeşlik vakti, gün artık kalkınma vakti Türkiye’m. Bu seçimin kaybedeni olmaz, kazanan demokrasidir, kazananı Türkiye’dir!

Bu anlayışla demokrasi dersi veren tüm halkımızı tebrik eder, saygı sevgi ve muhabbetle selamlarım.

 

Rüstem MÜRSELOĞLU

Yazar Hakkında

Doğum Tarihi: 1969
Doğum yeri: Azerbaycan
Ünvanı: Medeniyet Üniversitesi Dr. Öğretim Üyesi
E-posta: turkrustam@gmail.com

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri Sürgünü tanığı Şükri Anvarov, sürgünde yaşadıklarını AA’ya anlattı

Ahıska Türkleri Sürgünü yaşayan Şükri Anvarov, sürüldüklerinde 12 yaşında olduğunu ve kömür taşımak için kullanılan penceresiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir