Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Vatanlarından Sürgün Edilen Ahıska Türklerine: VATAN KOKUSU

Vatanlarından Sürgün Edilen Ahıska Türklerine: VATAN KOKUSU

Azerbaycan Milletvekili ve yazar Ganire Paşayeva’nın ele aldığı ve Türk Tarih Kurumu Salonu’nda tanıtımı da yapılan “Vatan Kokusu” isimli kitabıyla ilgili Prof. Dr. Nurettin Çetin şunları söyledi: “Ganire Paşayeva, yiğit, mert, Türk iradesini gerçek anlamda temsil eden biridir. O, kitabında vatan sevgisini anlatıyor. Başarılı bir edebiyat eseri ortaya koyarken vatan sevgisinin büyüklüğünü, birlik ve beraberliğin önemini mağdur ve mazlum Ahıska Türkleri üzerinden anlatıyor.
Sürgüne maruz bırakılan bir ailede baba-oğul trenden atlayarak İstanbul’a kaçmayı başarırken anne-kız trenden atlamayı başaramayıp Kazakistan’da kalıyorlar. Bu hikâyede verilen sıradan bir mesaj değil. Kitabın sonlarına doğru hikâye kahramanlarından birinin ‘Ahıska’ya git. Evimizde yaşa. Yaşayamıyorsan bir adam tut. Evimizin ışığını her akşam yaksın. Işığımız yanarsa bizim ruhlarımız da orada olur.’ demektedir. Memleket özlemi, vatan sevgisi bu kadar derin, yürekte kabuk bağlamamış yaralara neden olan bir durumdur. Vatan kutsaldır. Türk, vatanına hatıralarıyla bağlıdır. Vatanın ruhu, şuuru, manevi kokusu vardır. Hatıralarımızla bağlı olduğumuz vatanımıza tüm hassasiyetimizle sarılırız. Vatan sevgisi, insandandır; aynı zamanda da şahsiyet merciidir. Tek bir millet, tek bir şuur, tek bir hedef ruhudur. Bu kitapta dikkatimi çeken ikinci bir unsur ise dağılmış olan bir ailenin birleştirilmesidir. Buradan yola çıkarak diyebiliriz ki dağılan Türklerin ‘Büyük Turan Birliği’ adı altında birleşmesi gerekmektedir. Dirliğimiz birliktedir. Askeri, siyasi, kültürel, sosyal, tarım vb. alanlarda kendi enerjimizi bir araya getirirsek Türk milletinin mahkûmiyetini, mazlumiyetini ortadan kaldırabiliriz.”

Kitap Hakkında:
VATAN KOKUSU
Yazar: Ganire Paşayeva
Yayınevi: Tulpars
Basım Dili: Türkçe
Sayfa Sayısı: 88
Yayın Tarihi: 2017
Temin: www.kitapyurdu.com/kitap/vatan-kokusu/415461.html

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri Sürgünü tanığı Şükri Anvarov, sürgünde yaşadıklarını AA’ya anlattı

Ahıska Türkleri Sürgünü yaşayan Şükri Anvarov, sürüldüklerinde 12 yaşında olduğunu ve kömür taşımak için kullanılan penceresiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir