Ana Sayfa / Haberler / Dünya / “Ağlar Gözlü, Güler Yüzlü Ahıskalılar” kitabı çıktı

“Ağlar Gözlü, Güler Yüzlü Ahıskalılar” kitabı çıktı

Söz ustası Hemdi Yitgün’ün beklenen şiir kitabı okuyucularıyla buluştu. Yılların emeğiyle kağıda dökülen ve birçok kültürel faaliyetlerde seslendirilen, kitap, dergi ve gazetelerimizde yer alan şiirlerin bu kitapta toplanmasıyla halkımıza güzel bir eser kazanımı olmuştur.

Hemdi Yitgün’ün hayatıyla başlayan, Cabir Halid’in ön sözüyle tanıtılan ve Fezli Eşrefov’un “Söz Ustası, Söz Üstadı” yazısıyla anlam katılan kitapta vatan sevdası, dini hususlar, okul hatıraları, Azerbaycan vb. ile ilgili yazılan şiirler hem Ahıska ağzı hem de Azerice olarak kaleme alınmıştır.

Yayın editörü Mirze Misliyev’in derleyip el yazısı kağıtlardan bilgisayar ortamına aktarmasıyla, Rasim Şakirğlu’nun kapak ve mizanpajını üstlenmesiyle, Ahmet Turanlı’nın basılmasına ön ayak olarak sponsor bulmasıyla çıkan kitabı okuyucularla baş başa bırakıyoruz.

 

HEMDİ AYVAZ oğlu AYVAZOV ( HEMDİ YİTGÜN )

Hemdi Ayvaz oğlu Ayvazov 13 Mayıs 1952 yılında Özbekistan’ın Semerkand vilayetinin Bu­lunqur şehrinde dünyaya gelmiştir. Velileri Ayvaz dede ve Güllü nine 1944’ün 14 Kasım tarihinde Gürcistan’ın Adıgün İlçesi Gomoro köyünden Orta Asya’ya sürgün edilmiş, 1959’da da Azerbaycan’a göç etmişlerdir.

Hemdi Ayvazov, Şemkir ilçesinin Pitdili köyünde ilk tahsiline başlamış Tezekend köyünde de orta tahsilini tamamlamıştır.

1972 yılında ailesi ile birlikte Azerbaycan’ın Saatlı ilçesinin Şirinbeyli köyüne taşınmış ve burada evlenerek ailesini kurmuş, M. Əzizbəyov adına kolhozda sürücü çalışmaya başlamıştır.

Orta tahsilini aldığı dönemlerde sanataꓹ müziğeꓹ kültürel faaliyetlere ilgi göstermiş ve onun bu ilgisi kültürel faaliyetlerde aktif rol almasına sebep olmuştur. Bu yeteneğinden dolayı Köy Medeniyet Evi’nde sanat yönetmenliği pozisyonuna getirilmiştir.

Genç yaşlarında şiir yazmaya başlayan Hemdi, gazeteꓹ dergi ve çeşitli neşirlerde yazdığı şiirlerini yayınlatmıştır. Prof. Dr. Asif Hacılı’nın „Qəribəm Bu Vətəndə“ꓹ „Axısxa Türkləriꓽ Vətən Bilgisi“ ve İsmayıl Kazımov’un „Axısxa Türklərinin Dili“ adlı eserlerinde Hemdi’nin şiirlerinden dil ve edebiyat örnekleri gibi istifade edilmiştir.

Şiirlerinde kendini „Yitgün Qomoroli“ꓹ „Hemdi Yitgün“ ve „Yit­gün“ imzalarıyla tanıtan yazar, 2015 yılında Azerbaycan Ya­zarlar Birliğine üye olmuştur.

Hemdi Ayvazov, 16-26 Nisan 2006 yılında çoğunluğu çocuklardan oluşan 22 kişilik bir heyetle KKTC’nin başkenti Lefkoşa’da gerçekleştirilen 23 Ni­san Çocuk Bayramı şenliklerinde Azerbaycan’ı temsil etmiştir. Şairin „Lef­koşam“ şiiri da bu izlenimlerin mahsulüdür.

Köy Medeniyet Evinin baş rehberi olarak organize ettiği kızlardan ibaret „Karvan“ dans grubu ile ilçe ve ülke çapında kültürel, kamusal alanlarda gösterilerinde bulunmuştur.

Həmdi Ayvazov’un beş evladı var. Halen Şirinbey köyünde yaşamaktadır.

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Kazakitan’da Çimkent Bölgesinde Sürgünde Yaşayan Ahıska Türklerinin Kültür Çatısı: Doğum, Düğün, Ölüm Adetleri

Kültür-Sanat: Eserlerimizi Tanıyalım Eser ismi: Kazakitan’da Çimkent Bölgesinde Sürgünde Yaşayan Ahıska Türklerinin Kültür Çatısı: Doğum, …

5 Yorumlar

  1. Kamal GURBANOV

    Merhabalar,
    Kitabı nasıl alabiliriz.