Ana Sayfa / Haberler / Dünya / 74. Sürgün Yıldönümü Üzerine Rasim Bayraktar BengüTürk’e anlattı

74. Sürgün Yıldönümü Üzerine Rasim Bayraktar BengüTürk’e anlattı

Giresun Üniversitesi öğretim üyesi Dr. Rasim Bayraktar Ahıska Türkleri’nin sürgününün 74. yıl dönümü üzerine Bengü Türk Tv de konuştu.

Türk dünyasının sorunlarını gündeme getiren aynı zamanda bütün Kafkas topraklarının içerisinde sürülmüş olan halkların sorunlarını gündeme getiren televizyon olarak Bengü Türk camiasına teşekkür ederek programa başlayan Bayraktar Sözlerini Şöyle Sürdürdü.

14 Kasım Ahıska sürgünü açısından çok önemlidir, Çünkü insanlar kendi vatanlarında yurdundan Mahallesi’nden sokağından alınarak potansiyel Sürgüne gönderilmiştir, O yüzden Ahıskalılar açısından bugün çok önemlidir.

74.yıl dönümünü yaşadığımız Ahıska Türklerinin sürgün günü Bu anlamda bizler için önemli bir gündür.

Ahıskalı Türkleri Günümüzde 500 bini aşkın nüfusuyla büyük çoğunluğu eski Sovyet ülkelerinde yaşayan; Bunlar Kazakistan Kırgızistan Özbekistan ve Azerbaycan’da yine Rusya Ukrayna Türkiye ve Amerika gibi ülkelerde dağınık vaziyette yaşayan bir toplumdur.

Ahıska Türkleri yurtsuz Türkler vatansız Türkler olarak ifade edilir öyle tanınır Bunun yanında ister istemez zihinleri meşgul eden bir soru neresi bu Ahıska.

Bugün Coğrafi olarak coğrafyada karıştıranlar var oysa Türkiye’miz açıdan baktığınız zaman hemen bugün Ahıska coğrafyası Gürcistan sınırları içerisinde olan ama aynı zamanda Türkiye’mizin Ardahan Posof ilçesi hemen 14 kilometre yakında ,eski bir Türk toprağıdır

Günümüzde Ahıska bugün kendi insanından kendi toplamından yoksun bir vaziyette tenha bir vaziyette adeta terkedilmiş bir Coğrafya olarak göze çarpmaktadır.

Daha sonra konuşmasında Ahıska Türklerinin yaşadığı Sürgün öncesi sürgün zamanı ve sürgün sonrası acıları, çekmiş olduğu sıkıntıları dile getirdi.

Rasim Bayraktarın Konuşmasının Devamı için lütfen Videodan dinleyiniz.

Kaynak: Ajans Ahıska

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AHISKALI TÜRKLERDE “MAHMUDİYE” VE “KATHA” KÜLTÜRÜ ÜZERİNE BİR DENEME

KATHA; heybetli bir gelişin, vakûr bir duruşun simgesidir. KATHA; (hafif bir sallantıda düşme tehlikesi olacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir