Ana Sayfa / Haberler / Dünya / Öğr. Gör. Yunus Zeyrek vefat etti.

Öğr. Gör. Yunus Zeyrek vefat etti.

Ahıska Türklüğünün yılmaz savunucusu Öğr. Gör. Yunus Zeyrek günün ilk saatlerinde hayata veda etti. Zeyrek, uzun süredir kanser tedavisi görüyordu.

Merhumun cenazesi 19 Kasım 2019 (yarın) Kocatepe Camii’nde öğle namazını müteakiben kılınacak cenaze namazının ardından Karşıyaka Mezarlığı’nda defnedilecektir. Merhuma Allah’tan rahmet, kederli ailesi ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.

Yunus Zeyrek kimdir?
1956, Yolağzı (Sins Etip) köyü / Posof / Ardahan doğumlu. Günlüce köyünde başladığı ilköğrenimini Diyarbakır Silvan Yatılı Bölge Okulunda, lise ve yükseköğrenimini Erzurum’da tamamladı. 1979 yılından itibaren Pınarbaşı, Gökçeada ve Çan’da öğretmenlik, Tavşanlı’da Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğü görevlerinden sonra 1988’de öğretmen olarak Almanya’ya gitti. Münih’te Türk kültür dersleri öğretmenliğinin yanında Türkoloji araştırmaları yaptı. Almanya ve Avusturya’da konferanslar verdi; Münih’te çıkan Türk gazetelerinde yazılar yazdı.

1994 yılında yurda dönerek bir süre MEB Talim ve Terbiye Kurulunda çalıştı. GÜ Sosyal Bilimler Enstitüsü Halk Edebiyatı bölümünde yüksek lisans öğrenimini tamamladı ve bu üniversitenin Türk Dili Bölümünde çalışmaya (1997) başladı. 19 Haziran 2004’te Uluslararası Ahıska Türk Dernekleri Federasyonu Başkanlığına seçildi.

İlk şiiri öğrencilik yıllarında Silvan gazetesinde (5 Nisan 1971) çıkan “Türkiyem” adlı şiirdir. Sonraki yıllarda yazı ve şiirleri Bizim Anadolu, Millet, Hergün, Zaman gazeteleri ile Türk Edebiyatı, Tarih ve Toplum, Divan, Doğuş, Bilig, Türk Kültürü, Posof’un Sesi, Türkiye Sosyal Araştırmalar Dergisi, Türk Ekspres, Yeni Türkiye, Türk Yurdu, Bizim Ahıska gibi dergilerde yayımlandı. Özellikle Kafkasya konusunda, Acaristan ve Ahıska üzerinde yoğunlaşan araştırmaları vardır. Türk Yurdu dergisinde yazdığı makaleler Gürcistan Devlet Üniversitesi bilim adamları arasında ilgi çekti. İLESAM üyesidir. Zeyrek, 2004 yılında Bizim Ahıska dergisini çıkarmaya başlamıştı. Bizim Ahıska geçtiğimiz Eylül ayında yayın hayatına son vermişti.

 

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Ahıska Türkleri Sürgünü tanığı Şükri Anvarov, sürgünde yaşadıklarını AA’ya anlattı

Ahıska Türkleri Sürgünü yaşayan Şükri Anvarov, sürüldüklerinde 12 yaşında olduğunu ve kömür taşımak için kullanılan penceresiz …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir