Ana Sayfa / Haberler / Dünya / 14 Kasım 1944: Ahıska Türklerinin Sürgün Yıldönümü

14 Kasım 1944: Ahıska Türklerinin Sürgün Yıldönümü

Ahıska Türklerinin 14 Kasım 1944 tarihinde  Stalin’in kararıyla kendi topraklarından hayvan vagonlarıyla Orta Asya’ya sürülmesinin ardından 76 yıl geçti. Ancak bu acı hiç dinmedi, unutulmadı. Bugün de Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 76. yıldönümünü saygıyla anıyoruz. Acımızı paylaşanlara da teşekkür ediyor ve bu paylaşımlarına burada da yer veriyoruz.

#14Kasım1944‘te #Stalin’in trenlere bindirip #Sürgün ettiği 10 binden fazla #Ahıska Türkü, açlık, yokluk ve hastalıkla boğuşarak can verdi.. Unutmadık!! #AhıskaTürkleri‘nin vatanlarına dönüşünü destekleyen @Tika_Turkey ve @yurtdisiturkler ’e ayrıca teşekkürler..

#Ahıska Türklerinin Sürgününün 76. yıldönümünde, hayatını kaybedenleri rahmetle anıyor, aziz hatıralarını saygıyla yad ediyoruz. Türkiye, Ahıska Türkü soydaşlarına bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da tam desteğini vermeye devam edecektir.

76 yıllık hasret, unutulmayacak acı! Sürgünde kaybettiğimiz #Ahıska Türkü kardeşlerimizi rahmetle anıyorum. Asla Unutmayacağız!

14 Kasım 1944’te Ahıska Türklerinin yurtlarından sürgün edilmelerinin yıl dönümünü hüzünle anıyoruz. Unutmadık, unutmayacağız.

Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944’te Stalin tarafından tren vagonlarına doldurularak sürgün edildiler. Unutmadık… #14kasım1944 #AhıskaTürkleriSürgünü

#Ahıska Türkleri, 14 Kasım 1944’te Stalin tarafından Türk oldukları için evlerinden alınıp, iki saat içinde tren vagonlarına doldurularak atayurtlarından sürgün edildi. #AhıskaTürkleri‘ne yapılan zulmü unutma!

Sürgünün 76. yılında Ahıska Türklerinin acısını paylaşıyoruz.

Ahıska Türklerinin anavatanlarından sürgün edildiği 14Kasım 1944 yalnız Türk tarihinin değil insanlık tarihinin de en kara sayfalarından biridir. Yapılan zulüm ve soykırımı unutmadık, unutmayacağız Ahıskalı soydaşlarımızı rahmetle yad ediyoruz.

 

Ahıska Türklerinin 14 Kasım 1944 tarihinde  Stalin’in kararıyla kendi topraklarından hayvan vagonlarıyla Orta Asya’ya sürülmesinin ardından 76 yıl geçti. Ancak bu acı hiç dinmedi, unutulmadı. Bugün de Ahıska Türklerinin sürgün edilişinin 76. yıldönümünü saygıyla anıyoruz.

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AHISKALI TÜRKLERDE “MAHMUDİYE” VE “KATHA” KÜLTÜRÜ ÜZERİNE BİR DENEME

KATHA; heybetli bir gelişin, vakûr bir duruşun simgesidir. KATHA; (hafif bir sallantıda düşme tehlikesi olacağı …