Ana Sayfa / Genel / Ahıska Kartalları (Kitap Tatıtımı)

Ahıska Kartalları (Kitap Tatıtımı)

Yüksel TOPÇU, Ahıska Kartalları, 1. Baskı, Kamer Yayınları, İstanbul 2019.

Akıcı yazı diliyle yazılan eserdeki “Ahıska Kartalları” isminin ne anlama geldiği roman okunduğunda daha iyi anlaşılmaktadır. Zîrâ bu ibareyle “Ahıska’da yaşayan Türklerin azimli, sabırlı, çalışkan, güçlü ve cesur olması” gibi hususların ifade edildiği görülmektedir.

Yazar romanına “Kafkasya’m, yüzlerce yıldan beri Tanrı Dağları gibi, Ötüken gibi Türk’ün ata topraklarından biri olmuştur. Ancak bir süredir bu topraklarda hüzün kol gezer olmuştu. Halkı ile birlikte hüzünle anılan bu topraklarda, güneş de hep kederli batar, ertesi gün yine hüzünle doğar olmuştu. Dağlarındaki bembeyaz karlara inat, halkının kaderi bir o kadar karadır. Hüzünlüdür bu topraklar, yeni Şeyh Şamillerini beklemektedir. Kızıl Moskova’ya karşı bu topraklarda onur mücadelesi eksik olmaz. Türk için din, iman, ahlak, Allah, peygamber sevgisi, vatan, bayrak sevdası, özgürlük tutkusu olmazsa olmazlardandır.” diye başlayarak bize neyi anlatmak istediğini özetlemiştir adeta. Kafkasya’nın sert iklimine rağmen hayatlarını sürdürmeye devam ederek zulme, esarete karşı çıkan bölge insanları bu romanla beraber resmedilmiş.

Yedi bölümden oluşan romanda, 1945 yılı ikinci dünya savaşı bitiminde Miraşhan köyünde yaşayan bir ailenin (bir o kadar da milletin) başına gelen olaylar konu edinmektedir. Kıt kanaat geçinen baba Abdurrahman Efendi, eşi Cemile Hanım, kızı Dilşad ve oğulları Âlim ile Burhan ailece kolhozda çalışmaktalar.

Rusların bölgeye hâkim olduğu köyün karakolundan karşı köye hasta ziyaretine gitmek için izin alan Abdurrahman Efendi’nin aslında Rus askerleriyle tartışması sonucu askerler tarafından öldürülen karşı köydeki cami imamının cenazesine katılma sebebini saklamıştır. Fakat katıldığı cenazede askerler tarafından anlaşılan bu yalan üzerine sudan sebeplerle babayı karakola götürürler. Haberi alan ailesi tez zamanda eve dönmesini beklerken ne yazık ki ölüsü gelir. Bu trajedinin üzerinden kısa süre sonra anne Cemile Hanım da vefat eder.

Zor günler geçiren iki erkek kardeş Âlim ile Burhan bu olaylar üzerine ne yapacaklarını düşünedururlarken bir kötü haber de kız kardeşi Dilşad’dan gelir. İki kardeş işten döndüklerinde Dilşad’ın da evde askerler tarafından katledildiğini görürler.

Romanın bundan sonraki başkahramanları Âlim ve Burhan kardeşler, Rus zulmü ve esareti karşısında elden ayaktan düşmüşlerse de özgürlüklerini geri kazanmakta kararlıdırlar. Yanlarına da birkaç arkadaşını alarak Rus askerlerine karşı silahlanmaya başlarlar.

Tabii ki son sahne dediğimiz kısımları siz okuyuculara bırakacağımız roman, bu trajediyle devam ederken tüylerinizin ürperdiğini hissedecek, okuyacağınız eseri heyecanla tamamlamaya çalışacaksınız.

Rasim ŞAKİROĞLU

(AHGEB, Ahıska Arşivi)

Hakkında rasimefendi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

AHISKALI TÜRKLERDE “MAHMUDİYE” VE “KATHA” KÜLTÜRÜ ÜZERİNE BİR DENEME

KATHA; heybetli bir gelişin, vakûr bir duruşun simgesidir. KATHA; (hafif bir sallantıda düşme tehlikesi olacağı …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir